۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 58015
  • ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۹:۵۶
  • 24 بازدید
  • ارسال توسط :
خراسان جنوبی و خلاء نبود مرکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده
خراسان جنوبی و خلاء نبود مرکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده

خراسان جنوبی و خلاء نبود مرکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده

خراسان جنوبی – آبرومند: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: گاهی بی برنامگی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و همچنین نبود مراکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده از مهم‌ترین مشکلات در راستای مبارزه با مواد مخدر است. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایسنا – محمدرضا […]

خراسان جنوبی – آبرومند: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: گاهی بی برنامگی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و همچنین نبود مراکز درمان در نقاط روستایی و شهری دور افتاده از مهم‌ترین مشکلات در راستای مبارزه با مواد مخدر است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایسنا – محمدرضا حسنی مقدم  اظهار کرد: از ابتدای سال جاری بیش از ۵۰ درصد کاهش کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه طی این هفته بیش از ۳۰۰ عنوان برنامه در استان اجرایی می‌شود، افزود: ۸۶ مرکز درمان اعتیاد در استان مرکز درمان اعتیاد در استان فعال هستند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال جاری ۱۰.۵ تن مواد مخدر در استان کشف شده است، تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۸۵۰ نفر در این مراکز تحت درمان هستند.

 

وی با بیان اینکه ۳۸ سمن با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی همکاری دارند، اظهار کرد: کشفیات به سمت خرد شدن رفته که کار مقابله با آن سخت‌تر خواهد شد.

 

حسنی مقدم با بیان اینکه نداشتن مراکز درمان در نقاط روستایی و نقاط شهری دور افتاده یکی از مهم‌ترین مشکلات است، اظهار کرد: طی سال گذشته دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از سمت شورای هماهنگی برای بحث درمان مراکز پرداخت شد.

 

وی با بیان اینکه همچنین توقیف وسایل نقلیه قاچاقچیان نسبت به سال قبل ۴۸ درصد کاهش داشته‌ است، افزود: در زمینه دستگیری قاچاقچیان در سال جاری بیش‌ از ۱۸ درصد نسبت‌ به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته‌ایم.

 

افزایش ۱۰ برابری قیمت مواد مخدر

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۲۰۰ معتاد متجاهر در مراکز مجری تبصره ۲ ماده ۱۶ پذیرش شدند و مرکز ماده ۱۶ با کمک بهزیستی استان تا ۱۵ تیرماه راه اندازی خواهد شد، تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۵۲۸ معتاد متجاهر در سطح استان جمع آوری و ساماندهی شدند و در مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ تحت درمان قرار گرفتند.

 

حسنی مقدم ادامه داد: افزایش ۱۰ برابری قیمت مواد مخدر، باعث کاهش مصرف در استان شده است که باعث شده محموله‌های مواد مخدر به صورت خرد وارد استان شوند این امر نیز خود می‌تواند یک آسیب باشد چرا که افراد به سمت مواد مخدر صنعتی و روانگردان می‌روند که آسیب آن به مراتب بالاتر است.

 

وی بیان کرد: هم‌اکنون نرخ عمومی شیوع اعتیاد در خراسان جنوبی ۳.۷۸ درصد بوده و از نظر توزیع جمعیتی، حدود  ۲۰ هزار نفر از جمعیت استان درگیر مصرف مواد مخدر هستند که از این تعداد ۲۰ درصد را بانوان و مابقی را آقایان تشکیل می‌دهد.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ادامه داد: برای اشتغال بهبودیافتگان مواد مخدر، سال گذشته حق بیمه بهبودیافتگانی که توسط سمن‌ها بکارگیری شدند پرداخت شده است.

 

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات استانی هم اکنون بیش از ۷۰ درصد کودکانی که بهبود پیدا می‌کنند، به اعتیاد برنمی‌گردند، افزود: اگر چرخه بعد از درمان افراد بهبودیافته به طور کامل اجرایی شود، بیش از ۵۰ درصد آنها مجدد به سمت اعتیاد بازگشت نخواهند داشت.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه کاهش سن مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان و در کشور بسیار نگران کننده است، ادامه داد: در رابطه با بحث درمانی، پیشگیری و فرهنگی نیاز به کمک‌هایی داریم که دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه ورود پیدا کنند تا بحث‌های آزاردهنده در جامعه را کاهش دهیم.

 

وی با بیان اینکه مصرف مواد مخدر در استان به سمت مواد مخدر صنعتی می‌رود و این نگران کننده است، افزود: رویکرد درمان و پیشگیری رویکرد مهمی است که با همکاری دستگاه‌های اجرایی به آن با عمق بیشتری خواهیم پرداخت.

 

حسنی مقدم از بی برنامگی در برخی شهرستان‌های خراسان جنوبی با وجود اینکه شهرستان‌های مهمی در حمل و جابجایی مواد مخدر هستند انتقاد و بیان کرد: مواد مخدر به عنوان پایه آسیب‌های اجتماعی است و باید هم ارز کرونا به آن توجه کرد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*