۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 55973
  • ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  • 115 بازدید
  • ارسال توسط :
“خواهش می کنم مرا تنها نگذار” / طرحواره رها شدگی
“خواهش می کنم مرا تنها نگذار” / طرحواره رها شدگی

“خواهش می کنم مرا تنها نگذار” / طرحواره رها شدگی

در ادامه طرحواره شماره قبل ، میخواهیم انواع تله هایی که ممکن است در هر فرد بروز کند بیان کنیم که اولین طرحواره، طرحواره رهاشدگی است: اگر فرد گرفتار این طرحواره باشد هر لحظه احساس می کند افرادی را که دوستشان دارد او را ترک می کنند و در نهایت به تنهایی و بی پناهی […]

در ادامه طرحواره شماره قبل ، میخواهیم انواع تله هایی که ممکن است در هر فرد بروز کند بیان کنیم که اولین طرحواره، طرحواره رهاشدگی است:

اگر فرد گرفتار این طرحواره باشد هر لحظه احساس می کند افرادی را که دوستشان دارد او را ترک می کنند و در نهایت به تنهایی و بی پناهی دچار می شود.مدام احساس می کند نزدیکان خود را به دلیل مرگ از دست می دهد یا تنها می ماند.ترس او از تنهایی است.می ترسد که افراد مورد علاقه اش،فرد دیگری را به او ترجیح بدهند.به دلیل همین باور به افراد نزدیک خود به گونه ای افراطی وابسته می شود.طنز تلخ این طرحواره این است که چون می ترسد او را ترک کنند با رفتارهای حاکی از وابستگی بیمارگونه،کاری می کند که از او دوری کنند.اگر فرد در دام این طرحواره افتاده باشد،ممکن است جدایی های معمولی و عادی زندگی نیز او را آشفته و عصبانی کند.دو نوع رهاشدگی وجود دارد که هر کدام از آنها به دلیل شرایط خاصی در دوران کودکی شکل می گیرند :۱-رها شدگی مبتنی بر وابستگی۲-رهاشدگی مبتنی بر بی ثباتی یا فقدان

چرا طرحواره رهاشدگی در من شکل گرفته است .دلایل:

ممکن است فرد زمینه بیولوژیکی برای اضطراب جدایی داشته باشد که در این صورت تحمل تنهایی برای او سخت و طاقت فرسا می شود.در سن کودکی،یکی از والدین فرد دار فانی را وداع گفته یا برای همیشه او را ترک کرده است.

در سن کودکی فرد،مادرش در بیمارستان بستری بوده یا برای مدت زمان زیادی از او دور بوده است.

تحت سرپرستی دایه یا پرستار بزرگ شده یا در سن نوزادی به موسسات شبانه روزی یا مراکز نگهداری اطفال سپرده شده است.مادر او،فردی بی ثبات و دمدمی مزاج بوده است.یا اینکه افسرده،عصبانی و میگسار بوده است.یا به نحوی مدام در معرض بی توجهی و غفلت او قرار گرفته است.در سن کودکی،والدین او از هم جدا شدند یا آتش جنگ بین آنها چنان بالا می گرفت که نگران بوده مبادا بنیان خانواده اش از هم بپاشد.فرد پس از یک دوره جلب توجه والدین،بطور اساسی مورد غفلت و بی توجهی آنها قرار گرفته.ممکن است به دلیل تولد برادر یا خواهر یا ازدواج مجدد یکی از والدین،توجه والدین را از دست داده است.

افراد خانواده اش سخت به یکدیگر وابسته بوده اند و نگذاشته اند آب در دلش تکان بخورد.به دلیل حمایت افراطی خانواده هیچ گاه در دوران کودکی یاد نگرفته است که با مشکلات خاص در دوران کودکی دست و پنجه نرم کند.

تله‌ها برای ما رابطه‌ای مشخص را انتخاب می‌کنند.تا به حال این فکر کرده‌اید چرا همیشه افراد ناسالم را برای ارتباط عاشقانه انتخاب می‌کنید؟! از خودتان تعجب می‌کنید که چرا شما جذب افراد خاصی می‌شوید که آنها را نمی‌خواهید!؟ اما برای اینکه این زنجیره روابط غلط تکراری را قطع کنید باید از دلایل پشت این روابط آگاه شوید.‌ اما اگر فکر کنید این افراد تصادفی و شانسی در مسیر شما قرار گرفته‌اند و خودتان هیچ نقشی نداشته‌اید یا از بخت بد شماست و اینها سرنوشت اجتناب ناپذیر شما هستند؛ هیچ وقت نمی‌توانید به دلایل واقعی برسید‌.در کودکی به علت شرایط، رویدادها و تاثیراتی که از والدین داشته‌اید؛ مجموعه باورهایی نسبت به خودتان، زندگی و دیگران در شما به وجود آمده است و در واقع از همان‌ کودکی توسط تصمیم‌ها و قضاوتهایی که به شما انتقال داده‌اند؛ برای دوران بزرگسالی، برنامه ریزی احساسی شده‌اید! مثل یک کامپیوتری که برنامه‌ریزی شده است. این برنامه‌ریزی احساسی که ناخودآگاه هم هست؛ ناشی از تله‌هایی  هست که از کودکی در آنها افتاده‌اید! مثلا تله‌هایی مثل رهاشدگی، بی‌اعتمادی و بدرفتاری، وابستگی، نقص و شرم، محرومیت هیجانی.این تله‌ها توسط باورهایی که در آنها وجود دارند به شما می‌گویند جذب چه کسی با چه مشخصاتی شوید و از چه کسی اجتناب کنید! مثلا اگر عشق و توجه لازم را از سمت پدر یا مادر نگرفته‌اید احتمالا به کسی علاقمند می‌شوید که او هم‌ عشق و توجهی به شما نداشته باشد و باعث شود احساس کنید باید با زحمت زیادی این عشق را بگیرید. اما برای اینکه از این برنامه ریزی احساسی آگاه شوید تمرین زیر را انجام‌ دهید و در تکرار آن مداومت داشته باشید.جاذبه طرحواره ای چیست؟جاذبه طرحواره ای به این معنا است که کسانی که مبتلا به یک طرحواره هستند جذب چه کسانی می شوند .معمولاً افراد جذب کسانی میشوند که طرحواره هایشان تایید شود , مثلاً کسانی که طرحواره رها شدگی دارند جذب کسانی می شوند که آنها را رها کنند.به عنوان مثال شاید با دخترانی مواجه شده باشید که مجذوب مردان بی قید و بند می شوند و آنها را جذاب تر می یابند و حتی کسانی را که متعهد و پایبند به اصول هستند را کسل کننده می دانند.

این وضعیت که به اصطلاح” آشغال ربائی “نامیده می شود موجب می شود که فرد در پی عشق شکست بخورد و دچار ناکامی و افسردگی شود و این چرخه با ورود یک عشق جدید با همان خصوصیت “رهاشدگی ” فرد بعدی تکرار خواهد شد.

جفری یانگ این چرخه را “چرخه رها شدگی ” می نامد .روابط عاطفی افرادی که در تله (رهاشدگی )

هستند درست شبیه ترن هوایی است،  پر از قهر و آشتی های نمایشی. به‌عبارت دیگر آنها همان هایی هستند که با سر بالا می روند و با سر هم پایین می آیند! دلیل شکل گیری این الگو این است که این افراد تمایل زیادی به “ایده آل سازی” شریک عاطفی خود دارند، آنها در ابتدای آشنایی تصور می کنند که با بهترین زن یا مرد دنیا آشنا شده اند و روی ابرها راه می روند ولی دیر یا زود با دیدن کوچکترین نقصی، طرف مقابل از چشمشان می افتد و از  او  فاصله می  گیرند.

پس خیلی هم عجیب نیست که مدام احساس می کنند رهاشده اند و رنج می کشند.

راهکار درمان این  است  که  تمرین  کنند به  جای سیاه  و سفید  دیدن انسان ها،  آنها را  بطور واقع بینانه یعنی مجموعه ای  از نقاط قوت  و نقاط ضعف ببینند.اگر تله “طرد و رها شدگی” دارید مراقب تاثیر آن بر روابط با دوستان هم باشید.

اگر سخت در دام تلهٔ زندگی رهاشدگی افتاده باشید، احتمالاً رابطه با دوستان نیز مثل روابط صمیمی، از این تله، بی نصیب نخواهند ماند. همان مشکلاتی را که در روابط عاشقانه تجربه می کنید، در روابط دوستانه نیز تجربه خواهید کرد، البته با شدت کمتر. اعتقاد راسخ دارید که دوستی ها و وفای دوستان، سخت ناپایدار و بی ثبات هستند. نمی توانید به روابط دوستانه و پایداری انها اعتماد کنید. دوستان زیادی دارید که دوستی شان با شما چند صباحی بیشتر طول نمیکشد. شما در قبال هر عاملی که باعث فعال سازی تلهٔ زندگی رهاشدگی شود (مثل جرو بحث با دوستان، جواب تلفن ندادن، دیر سر قرار امدن، بد قولی، اختلاف نظر، دوست یابی دوستان تان)، واکنشی عاطفی شدید نشان می دهید.

ادامه طرحواره در شماره  بعدی…

نویسنده : معصومه بزرگ زاده – روانشناس

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*