۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 60778
  • ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲
  • 8 بازدید
  • ارسال توسط :
ضایعات لاستیک، زباله‌های سیاهی که طلایی می‌شوند
ضایعات لاستیک، زباله‌های سیاهی که طلایی می‌شوند

ضایعات لاستیک، زباله‌های سیاهی که طلایی می‌شوند

خراسان جنوبی – آبرومند: به همت یک کارآفرین افغانستانی، ضایعات لاستیک کارخانه‌های تولید تایر بازیافت و به ماده اولیه کارخانجات تولید قطعات لاستیکی تبدیل می‌شود. به گزارش خبرنگارآبرومند – شاید شما هم صحنه‌های نازیبایی از تجمع لاستیک‌های فرسوده را دیده باشید، ضایعاتی که از دید بسیاری از ما زباله و بی ارزش به نظر می‌رسند […]

خراسان جنوبی – آبرومند: به همت یک کارآفرین افغانستانی، ضایعات لاستیک کارخانه‌های تولید تایر بازیافت و به ماده اولیه کارخانجات تولید قطعات لاستیکی تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرنگارآبرومند – شاید شما هم صحنه‌های نازیبایی از تجمع لاستیک‌های فرسوده را دیده باشید، ضایعاتی که از دید بسیاری از ما زباله و بی ارزش به نظر می‌رسند در حالی که می‌شود از همین زباله‌های سیاه، ارزش افزوده خلق کرد.

 

سالانه میلیون‌ها حلقه تایر در کشور مصرف می‌شود و پس از فرسوده شدن دور انداخته شده و محیط زیستمان را آلوده می‌کنند.

 

اما حالا یک کارآفرین افغانستانی آستین همت را بالا زده و با بازیافت ضایعات تایر توانسته علاوه بر جلوگیری از ایجاد آلودگی محیطی، دستی در تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنعت قطعات لاستیکی نیز داشته باشد.

قطعات لاستیک

 

قریشی سرمایه گذار و کارآفرین افغان درباره کارش برایمان می‌گوید: ۷ سالی می‌شود که در زمینه تبدیل ضایعات لاستیک کارخانه‌های تایر کرمان، بیرجند و اردبیل به ماده اولیه کارخانه‌های تولید قطعات لاستیکی فعالیت می‌کنم.

 

او می‌گوید: در کارگاه، لاستیک‌های خام کارخانه را با دستگاه خرد می‌کنم؛ این خرده لاستیک‌ها به شهر‌های دیگر فرستاده و از آن نوار نقاله، لاستیک تو پر فرغون، انواع بوش ها، انواع ضربه گیر و قطعات دیگر لاستیکی تولید می‌شود.

 

قریشی می‌گوید: این مواد اولیه برای کارخانجات شهر‌های اصفهان، ساوه، تهران، رباط کریم و مشهد فرستاده می‌شود.

 

این کارآفرین افغانستانی بیان می‌کند: هم اکنون روزانه یک تُن ماده اولیه قطعات لاستیکی را تولید می‌کنیم؛ در صورتی که خط تولید را همین جا راه بیندازیم و دستگاه‌های بیشتر و به روزتری بیاوریم، تولیدمان ۵ برابر می‌شود.

 

دوستی و برادری چاشنی کار

 

کرمانی نژاد از نیرو‌های فعال در این مجموعه به ما می‌گوید: ۴ سالی می‌شود که در این کارگاه مشغول به کار شده ام و نان حلال بر سر سفره خانواده ام می‌برم.

 

او ادامه داد: ۲۰ کارگر ایرانی و افغانستانی هستیم که در کنار هم و برادروار کار می‌کنیم و از باهم بودن و دوستی راضی هستیم.

 

یکی از کارگران افغانستانی این کارگاه تولیدی نیز می‌گوید: چندین سال است که در خراسان جنوبی و کنار این مردم زندگی می‌کنم و آنها هم ما را به چشم یک هم استانی و هم وطن می‌بینند.

 

پای صادراتمان لنگ می‌زند

 

آقای قریشی کارآفرین افغانستانی که ایده‌های بزرگی برای رونق کسب و کار در سر دارد، می‌گوید: در صورت حمایت دولت می‌توانم خط تولید قطعات لاستیکی را در خراسان جنوبی فعال و از لاستیک‌هایی که دور ریخته شده اند خلق ارزش کنم.

 

او افزود: ۸ ماهی می‌شود برای ثبت شرکت اقدام کرده، اما به در بسته خورده ام؛ صدور مجوز شرکت در استان‌های دیگر ظرف ۱۰ روز انجام می‌شود، اما در خراسان جنوبی این کار با کندی انجام می‌شود.

 

خط تولید قطعات لاستیکی

 

این کارآفرین افغانستانی بیان کرد: هم اکنون نمی‌توانم مواد اولیه تولیدی ام را به خارج از کشور صادر کنم و مجبورم آن را به کارخانه‌ای در بجنورد فرستاده تا آنها مواد اولیه را به عراق، افغانستان و پاکستان صادر کنند.

 

قریشی ادامه داد: این در حالی است که می‌توانم از ظرفیت نیروی کار پاکستانی (استادکار) برای تولیدات جدید استفاده و بعد از یادگیری و خلق محصول، تولیداتمان را به صورت مستقیم از استان روانه بازار کشور‌های همسایه کنیم.

 

سرمایه گذاری خارجی، برگ برنده اقتصاد استان

 

جذب سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد و اشتغال این خطه کویری و مکمل سرمایه‌گذاری داخلی است.

 

آقای قریشی کارآفرین و سرمایه گذار افغانستانی توانسته در کنار تولید، فرصتی برای اشتغال جوانان بومی فراهم کند.

 

او در صورت حمایت می‌تواند اولین خط تولید قطعات لاستیکی را در خراسان جنوبی ایجاد و علاوه بر اشتغالزایی برای ۵۰ کارگر بومی دیگر، تولیداتش را به کشور‌های همسایه صادر کند.

 

حال می‌بایست علاوه بر شناسایی ظرفیت‌های سرمایه گذاری در استان، عزمی جدی برای رفع موانع پیش پای سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خارجی در خراسان جنوبی شود.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*