۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 55965
  • ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
  • 103 بازدید
  • ارسال توسط :
ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه
ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه

ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه

بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج آیت اللّه مفتح، است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود. این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند تلاش های بی وقفه ای انجام داد. به پاس فعالیت های چشمگیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و […]

بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج آیت اللّه مفتح، است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود. این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند تلاش های بی وقفه ای انجام داد. به پاس فعالیت های چشمگیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر اندیشمند و تاثیرگذار ، روز ۲۷ آذر که سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح نیز می باشد روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است. امام خمینی رحمه الله درباره ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه در بیاناتی فرموده اند: امروز یکی از ضروری ترین تشکل ها بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند.

مقام معظم رهبری درباره ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه این چنین فرموده اند : در نظام اسلامی، علم و دین پابه پا باید حرکت کند. وحدت حوزه و دانشگاه یعنی این. وحدت حوزه و دانشگاه معنایش این نیست که حتما بایستی تخصص های حوزه ای در دانشگاه و تخصص های دانشگاهی در حوزه دنبال بشود نه، لزومی ندارد. اگر حوزه و دانشگاه به هم وصل و خوش بین باشند و به هم کمک بکنند و با یکدیگر همکاری نمایند، دو شعبه از یک مؤسّسه علم و دین هستند. البته برای این کار باید برنامه ریزی و سازمان دهی بشود. یکی از راه های ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه این است که فضای دوستی و محبت را میان این دو مرکز گسترش دهیم . لازم است طبقات محترم روحانی ودانشگاهی با هم احترام متقابل داشته باشند.

حوزه و دانشگاه به عنوان دو مرکز عظیم علمی، هر کدام در جهت پیشبرد اهداف انسانی – اسلامی خویش به یکدیگر نیازمندند و با وحدت این دو مجموعه، نیازهای هر یک توسط دیگری تامین می گردد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه و حوزه از مراجع مهم حاکمیت محسوب می‌شدند به گونه‌ای که امام خمینی(ره) از دو نهاد حوزه و دانشگاه به عنوان دو بال نظام اسلامی یاد کردند و از آن پس وحدت این دو نهاد از جمله ضروری‌ترین و کلیدی‌ترین اهداف و توصیه های امام(ره) به شمار می‌رفت .

شاید نخستین مانع در راه وحدت حوزه و دانشگاه عدم وضوح و تبیین دقیق مفهوم آن نزد طرفین باشد. به نظر می رسد که این موضوع به صورت جدی بررسی نشده و در عوض، برخی نتایج علمی و احتمالی این وحدت در زمینه های مختلف مورد تأکید بوده است. نبودِ همدلی و خوش بینی متقابل نیز می تواند مانع دیگری در راه وحدت حوزه و دانشگاه به شمار آید. موضِع گیری ها و سخنان غیردوستانه برخی از طرفین به تدریج همدلی و خوش بینی متقابل را کم رنگ ساخته و می سازد. یکی دیگر از موانع وحدت، عدم شناخت دقیق از خصوصیات و توانایی های خود و طرف مقابل است. با ایجاد کرسی های هم اندیشی در دانشگاه، می توان کسانی را که با روحانیون روابط خوبی ندارند به اسلام جلب کرد. زیرا اسلام دین منطق و عقل است و قابلیت بسیارزیادی در زدودن جهل از اذهان بشریت دارد.

نویسنده :دکتر محمد بیدگلی- مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل ایران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*