۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » از نگاه رسانه ها » عناوین اصلی
  • شناسه : 4413
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۰
  • 190 بازدید
  • ارسال توسط :

ظرف ۳ ماه؛ روحانی نرخ بیکاری زادگاهش را ۴۵ درصد کاهش داد

در آخرین آماری که مرکز آمار از نرخ بیکاری ارائه داده است، سمنان که زادگاه رییس جمهور، حسن روحانی است، موفق‌ترین استان در کاهش نرخ بیکاری بوده به طوری که نرخ بیکاری سمنان در بهار ۱۷٫۴ درصد اعلام شده بود و در تابستان با حدود ۴۵ درصد کاهش به ۹٫۶ درصد تنزل یافته  است. همچنین، […]

در آخرین آماری که مرکز آمار از نرخ بیکاری ارائه داده است، سمنان که زادگاه رییس جمهور، حسن روحانی است، موفق‌ترین استان در کاهش نرخ بیکاری بوده به طوری که نرخ بیکاری سمنان در بهار ۱۷٫۴ درصد اعلام شده بود و در تابستان با حدود ۴۵ درصد کاهش به ۹٫۶ درصد تنزل یافته  است. همچنین، بر اساس این آمار استان تهران در فصل تابستان با ۵٫۱ درصد کمترین نرخ بیکار را داشته است و خراسان شمالی با ۱۶٫۲ درصد  نخستین مقام بیکار کل کشور را در گرم ترین فصل سال به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرکز آمار در آخرین آماری که از نرخ بیکاری ارائه داده است نرخ بی‌کاری را ۹٫۵ درصد اعلام کرده است که نسبت به فصل قبل کاهش ۱٫۲ درصدی داشته است همچنین نسبت به تابستان ۹۲ کاهش ۰٫۹ درصدی را پشت سر گذاشته است.

این گزارش اشاره‌ای هم به بیشترین و کمترین میزان بیکار در کشور داشته است که نشان می دهد خراسان شمالی با ۱۶٫۲ درصد جایگاه نخست را از نظر میزان بی کار داشته است که نسبت به فصل قبل با ۱۳ درصد ۳٫۲ درصد به میزان نیروی غیر فعالش اضافه شده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴٫۴ درصد رشد داشته است.

در مقابل استان خراسان شمالی که در میزان بیکاری سردمدار بوده است، تهران رشد چشم گیری در کاهش نیروی فعالش داشته است به طوری که طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار، تهران با ۵٫۱ درصد کمترین نرخ بیکار را در کل کشور داشته است، نسبت به بهار ۲٫۱ درصد کاهش نرخ بیکاری و نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۱٫۱ درصد بوده تقریبا نصف شده است و نرخ مشارکت اقتصادی این استان نیز کمتر از یک درصد رشد را نشان می‌دهد.

در میان شهرها آمار نرخ بیکاری سمنان که زادگاه رییس جمهور روحانی است نشان می‌دهد این شهر بیشترین اشتغال را ظرف ۳ ماه ایجاد کرده است به طوری که بر اساس این آمار نرخ بیکاری که در بهار ۱۷٫۴ درصد بوده است در تابستان به ۹٫۶ درصد رسیده است و این گویای کاهش حدود ۴۵ درصد نرخ رشد بیکاری در استان سمنان است این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی از بهار تا تابستان ۱٫۲ درصد کاهش داشته است.

مرکز آمار توضیحاتی را در این باره که چگونه نرخ بی کاری را محاسبه می‌کند داده است، بر این اساس تمام افراد ۱۰ سال به بالا که در طول هفته مورد بررسی حداقل یک ساعت کار کرده است و یا بنا به دلایلی به طور موقت شغل خود را ترک کرده باشند شاغل محسوب می‌شود همچنین افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانواده خود کار می‌کنند، کارآموزان که تنها برای واحد درسی خود در واحدی مشغول به کار هستند، محصلانی که در هفته آمارگیری به کار مشغول هستند و تمامی سربازان که در نیروهای مسلح به طور موقت یا دائم خدمت می‌کنند در این آمارگیری شاغل محسوب می‌شوند این در حالی است که در روش آمارگیری نرخ بیکاری u3 که یک شاخصی بین المللی است و ایران نیز از این روش برای به دست آوردن نرخ بیکار خود استفاده می‌کند سربازان نباید جز نیروی فعال حساب شوند و از آن‌جا که بر اساس آمار غیر رسمی نیروی بی کار کشور به طور تقریبی ۷ میلیون نفر و سربازان چیزی در حدود یک میلیون و ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌شوند به حساب آوردن یا نیاوردن سربازان در نیروی فعال تاثیری چشم گیری در پایین کشیدن فیتیله نرخ بی‌کاری کشور می‌تواند داشته باشد.

آمار گیری به طور ریشه ای مشکل دارد

در گفت‌وگویی که ایلنا با فریبرز رییس‌دانا، کارشناس اقتصادی داشت او از ابزارهای دیگری نام می‌برد که دولت از آن ها برای پایین اعلام کردن نرخ بیکاری مدد می‌گیرد.

رییس دانا می گوید: نرخ بیکاری یعنی شمار بیکاران بخش بر جمعیت فعال، جمعیت فعال نیز عبارتند از افراد ده سال به بالا به شرط اینکه خانه دار، ‌سرباز، ‌محصل، بازنشسته و مستمری بگیر نباشند.

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: اگر صورت و مخرج این نسبت دریک عدد ثابتی ضرب شود نتیجه آن تغییری نخواهد کرد، اما اگر کسر در یک عددی کوچک‌تر از مخرج ضرب شود واضح است که جواب این کسر کم خواهد شد بدین معنا که در این معادله نرخ بیکاری کمتر از واقعیت نشان داده می‌شود و بالعکس.

رییس دانا باتاکید براینکه آمار مرکز آمار صحیح نیست به ۳ عامل برای تایید گفته اش نام می‌برد و می‌گوید: اول اینکه در ایران سربازان که باید از جمعیت فعال کنار گذاشته شوند به عنوان شاغل به حساب می‌آیند و همیشه یک سری شاخص‌های جعلی و کاذب وجود خواهد د اشت، زنان بیکار نیز نیروی کاری هستند که بیکار شده‌اند بنابراین در صورت کسر قرار می‌گیرند اما در مخرج جایی ندارند همچنین. پشت کنکوری‌ها در این آمار محصل به حساب می‌آیند در صورتی که این‌ها باید در صورت کسر جای بگیرند زیرا جمعیت شاغل هستند بنابراین نرخ بیکاری باید بیشتر از آن چیزی باشد که اعلام می‌شود.

آن چه مسلم است؛ نرخ بیکاری ایران بر خلاف آن‌چه که آمار می‌گوید بالاتر از ۱۰ درصد است و حتی اگر به آمارها هم نخواهیم اکتفا کنیم از تعداد نیروی جوانی که در جامعه می بینیم این نکته مشهود است البته پیگیری‌های ایلنا از مرکز خدمات سرمایه گذاری استان سمنان و مرکز جذب و خدمات سرمایه گذارای استان تهران برای گرفتن آماری از میزان سرمایه گذاری‌هایی که در تابستان و پاییز ۹۳ دراین دو شهر انجام شده است نتیجه نداد و رمز موفقیت این دو استان برای مهار نرخ بیکاریشان برایمان در هاله ای از ابهام باقی ماند.

گزارش:شانلی عبادیان

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*