۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » قم
  • شناسه : 58244
  • ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  • 19 بازدید
  • ارسال توسط :
عشق در ازدواج شرط لازم است اما شرط کافی نیست
عشق در ازدواج شرط لازم است اما شرط کافی نیست

عشق در ازدواج شرط لازم است اما شرط کافی نیست

قم – آبرومند: کارشناس امور خانواده با تأکید بر این که در موضوع ازدواج، عقل جلوتر از عشق‌ورزی تعریف می‌گردد و عشق و دوست داشتن برای ازدواج لازم است اما کافی نیست، گفت: تداوم و پایداری عشق و دوست داشتن صرف میان زوجین نهایتاً تا یک سال بعد از زندگی مشترک به طول می‌انجامد. به […]

قم – آبرومند: کارشناس امور خانواده با تأکید بر این که در موضوع ازدواج، عقل جلوتر از عشق‌ورزی تعریف می‌گردد و عشق و دوست داشتن برای ازدواج لازم است اما کافی نیست، گفت: تداوم و پایداری عشق و دوست داشتن صرف میان زوجین نهایتاً تا یک سال بعد از زندگی مشترک به طول می‌انجامد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایسنا – حجت‌الاسلام‌والمسلمین برمایی در سخنانی در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س)، ضمن اشاره به سالگرد ازدواج امام علی (ع) و فاطمه زهرا (س) این ازدواج را تجلی والاترین عشق‌ورزی و محبت همسرانه دانست و عنوان کرد: زن و مرد در مجاورت و با تمسک به سیره خاندان اهل‌بیت (ع) به بهجت، سرور و نور می‌رسند.

 

وی به حدیثی از امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: اگر هیچ آیه، سنت و نشانه‌ای برای ازدواج ذکر نمی‌شد باز هم فوایدی که در ازدواج و تشکیل خانواده قرار داده شده است، کافی بود تا خردمندان به سمت تشکیل خانواده روی‌آورند.

 

وی با تأکید بر این که در موضوع ازدواج، عقل جلوتر از عشق‌ورزی تعریف می‌گردد و عشق و دوست داشتن برای ازدواج لازم است اما کافی نیست، بیان کرد: تداوم و پایداری عشق و دوست داشتن صرف میان زوجین نهایتاً تا یک سال بعد از زندگی مشترک به طول می‌انجامد؛ لذا اگر دختر و پسر اشتراکات، تفاهم‌ها و شباهت‌هایی نداشته باشند، قطعاً بعد از ازدواج عشق تداوم نداشته در زندگی با تعارضات بسیاری مواجه خواهند شد.

 

سخنران حرم کریمه اهل‌بیت (س) با اشاره به اینکه ازدواج هیچ کسی را ورشکسته مالی نمی‌کند، یادآور شد: ازدواج بد انسان را بدبخت و ازدواج مبتنی بر قواعد شرعی و عقلانی انسان را خوشبخت می‌سازد.

 

مسئولان مدیون مستاجران هستند

 

وی اصل تشکیل خانواده در اسلام را موضوعی عقلانی توصیف کرد و گفت: مسئولان مدیون مستأجران و جوانانی هستند که به‌خاطر مسکن نمی‌توانند نیازهای اولیه خود در تشکیل خانواده را تأمین کنند.

 

برمایی با بیان این که متأسفانه برخی از جوانان با عشق بی‌پروا و دوست‌داشتن‌های بی‌دلیل، زندگی خود را آغاز می‌کنند، تصریح کرد: انسان در ازدواج باید شبیه‌ترین به لحاظ شخصیتی را انتخاب نموده، در زندگی و انتخاب همسر به بلوغ معنوی، شخصیتی، اجتماعی، عاطفی، فرهنگی و مذهبی و مزاج‌های جنسی نزدیک‌تر توجه داشته باشد.

 

کارشناس ازدواج ضمن تأکید بر اهمیت عشق‌ورزی و عاشق شدن، با بیان این که چشم عاشق توان دیدن عیب‌ها را از دست می‌دهد، ابراز کرد: سن‌وسال هیچ ربطی به حال همسرداری ندارد؛ تدین فرد مهم‌ترین پایه انتقال حال خوب به همسر و تجلی همسرداری دینی است.

 

وی به روایاتی دررابطه‌با سیره زندگانی فاطمه زهرا (س) و همسرداری ایشان اشاره کرد و گفت: برای جریان و سریان عشق و محبت در زندگی باید حفظ شأن و منزلت همسر را اولویت زندگی خود قرارداد؛ همسران باید اولویت نخست زندگی بوده، بهترین اوقات خود را با همسرمان سپری کنند.

 

برمایی با تأکید بر این که زن و شوهر باید فضای مشترک همسرانه را مهم برشمرند، بیان کرد: زن و شوهرها باید تجلی عشق‌ورزی را با چشمان و رفتار خود بروز داده، محبت را به یکدیگر انتقال دهند، زبان غیرکلامی، بسیار مهم‌تر از زبان کلامی است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*