۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار ویژه » اسلایدر » عناوین اصلی » قرچك
  • شناسه : 6615
  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۳
  • 64 بازدید
  • ارسال توسط :

ناگفته های خواندنی «علی بیات» از کارگری در کوره های آجرپزی تا معلمی و نایب رئیسی شورای شهر قرچک

قرچک – ابتکار ورامین: نایب رئیس صریح اللهجه شورای اسلامی شهر قرچک ناگفته های خواندنی از کارگری در کوره های آجرپزی تا معلمی و این نایب رئیسی بیان کرد. به گزارش خبرنگار ما – علی بیات که در اولین حضورش در عرصه انتخابات شورای شهر توانست حدود ۹ هزار رأی کسب کرده و به عنوان […]

قرچک – ابتکار ورامین: نایب رئیس صریح اللهجه شورای اسلامی شهر قرچک ناگفته های خواندنی از کارگری در کوره های آجرپزی تا معلمی و این نایب رئیسی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار ما – علی بیات که در اولین حضورش در عرصه انتخابات شورای شهر توانست حدود ۹ هزار رأی کسب کرده و به عنوان یازدهمین نماینده وارد شورا شود، از عملکرد خودش راضی نیست ولی خود را خادم مردم می داند و راستگویی به بندگان خدا را عامل شمول الطاف الهی نسبت به خودش می داند.

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ که حدود یک سال و نیم از دوره چهارم شورای اسلامی شهر قرچک می گذرد، سرزده به سراغش رفته و گفتگویی بی پرده با وی ترتیب دادیم که مشروح این گفتگوی صریح یک ساعته را می خوانید:

* خودتان را معرفی کنید.

بیات: متولد ۳۰ شهریورماه ۱۳۵۱ هستم، فوق دیپلم «آموزش ابتدایی» داشته و در سال ۷۹ لیسانس ادبیات فارسی گرفته ام؛ ۲۲ سال سابقه کار در آموزش و پرورش را دارم و به عنوان دبیر ادبیات فارسی در دبیرستان مشغول خدمت هستم.

* چرا شغل معلمی را انتخاب کردید؟

بیات: ایده آلیست بودم و از سر اجبار معلم نشدم؛ معلمی، با جوانان بودن و کار کردن با آنها را دوست داشتم؛ در «تربیت معلم ورامین» پذیرفته شدم ولی چون ظرفیت تکمیل شده بود، به مرکز «دانشسرای روستای قلعه نو املاک پاکدشت» منتقل شدم که در آنجا تجربه های زیادی کسب کردم و الان هم خوشحالم که این شغل را انتخاب کرده ام و پشیمان نیستم.

* دوران کودکی تان را چگونه گذراندید؟

بیات: گذشته خاصی داشتم و فکر می کنم برای افراد هم سن بنده، کمتر چنین گذشته ای وجود داشته باشد زیرا پدرم کارگر کوره های آجرپزی قرچک و مادرم فرزند یکی از همین کارگران زحمتکش بودند؛ آنها در همین منطقه با هم آشنا شدند، ازدواج کردند و همین جا هم از دنیا رفتند؛ پدرم چهار سال و مادرم ۱۲ سال قبل از دنیا رفتند.

کودکی ام مثل کودکی بچه محل هایم گذشت؛ زندگی سخت ولی خاطره انگیزی داشتیم، تابستانها و در حین درس خواندن کار می کردم و بعدها در خیابان محمدآباد قرچک میوه فروشی داشتم، سپس مغازه کامپیوتر فروشی دایر کردم.

از گذشته ام ناراحت نیستم زیرا سختی های گذشته باعث شده که اکنون از زندگی لذت ببرم و قدر نعمت ها را بدانم و همین هاست که زندگی را شیرین می کند و دید انسان را نسبت به طبقات پایین جامعه لطیف تر می کند.

* چند برادر و خواهر دارید؟

بیات: ما یک خانواده پر جمعیت هستیم؛ ۱۳ خواهر و برادر بودیم که سه نفرمان فوت کرد و اکنون پنج خواهر و پنج برادر هستیم و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری، مردم را به زندگی با تعداد فرزند زیاد تشویق می کنیم؛ زندگی شلوغ، شیرین و قشنگ تر است و فکر می کنم اگر این زندگی شلوغ نبود و حمایت عاطفی خانواده را نداشتم، بنده در حال حاضر به این موفقیتها نمی رسیدم.

* و زندگی مشترکتان چگونه آغاز شده و می گذرد؟

بیات: ۱۴ سال است که ازدواج کرده و دو دختر ۱۳ و هفت ساله دارم؛ از وقتی که عضو شورای اسلامی شهر قرچک در دوره چهارم شدم، تحمل کمتر وقت گذاشتن، برای خانواده ام سخت است و این را بارها با من در میان گذاشته اند ولی آنها هم دوست دارند که خدمت رسان مردم باشم؛ به هر حال این زندگی را خودم و با مشورت خانواده انتخاب کرده ام.

* یکی از معضلات قرچک کوره های آجرپزی است؛ با توجه به اینکه خودتان مشکلات کارگران کوره های آجرپزی را از نزدیک لمس کرده اید، چه برنامه هایی برای حفظ این کوره ها و کمک به کارگران آن دارید؟

بیات: اکنون رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر قرچک هستم و حفظ خاطرات این کوره ها و کمک به کارگران از وظایف ذاتی شوراست ولی نمی خواهم شعار بدهم؛ شاید خواندن مصاحبه واقعی و بدون شعار برای مردم جذاب نباشد ولی باید واقعی صحبت کنم و بگویم که دستگاههای ذیربط تا امروز برای حفظ خاطرات کوره های آجرپزی به همراه ارتقای وضعیت زندگی کارگران و معیشت آنها برنامه خاصی ارائه نداده اند.

قرچک را کوره های آجرپزی، قرچک کردند؛ و خوب است که یکی از این میله کوره ها با قمیر(قسمتی که آجر در آن پخته می شود) حفظ شود، برای اینکه گذشته قرچک از یادمان نرود.

* از کوره های آجرپزی قرچک در دوران کودکیتان بگویید.

بیات: دو طایفه بیشتر در این کوره ها کار نمی کردند؛ یک طایفه خراسانی ها و طایفه دیگر آذربایجانی ها بودند که پدرم خراسانی و مادرم آذری بود؛ کوره هایی که نقطه شروع قرچک هستند به همت کارگران شریف و زحمتکش خراسانی و آذری فعال بودند و بنده نیز حاصل ازدواج یک خراسانی با یک آذری هستم.

* می توانید کنار کوره ها یک موزه ایجاد کنید، آیا این طرح پیشنهادی می تواند در برنامه های شورای شهر قرار بگیرد؟

بیات: بله، شاید در آینده در برنامه های شورا یا حداقل در کمیسیون فرهنگی قرار بگیرد؛ حال اینکه شورا به آن اهمیت بدهد یا نه به صحن علنی شورا بر می گردد.

* فکر کلان به اضافه ابزار و اعتقاد به برنامه کلان و کار کلان کردن برای شهرستان منتهی می شود؛ آیا حاکمیت کلان را در چهار دوره شورا دیده اید؟

بیات: با تشکر از زحمات اعضای ادوار شورا باید بگویم که متأسفانه خیر؛ در شورای شهر قرچک، چه در گذشته و چه امروز – علی رغم تمایل تعدادی از اعضا – حاکمیت کلان را نمی بینم؛ یک برنامه روتین برای اداره شهر طی می شود و البته وقت گیر بوده و به همین شکل ادامه پیدا کرده است.

کار کلان، انسان کلان نگر و فکر کلان می خواهد؛ اول باید ببینیم این ابزار در اختیار مجموعه هست یا نه.

* چرا در شورای شهر قرچک برنامه ریزی کلان وجود ندارد؟

بیات: چون سطح خواسته های برخی مردم، جزئی است روی اعضای شورا تأثیر می گذارد؛ از مردم درخواست می کنم که خواسته های جزئی را کمتر و مطالبات خود را کلان کنند تا این مطالبات کلان باعث پیشرفت شهر شود و به تبع آن، خانه و زندگی و سرمایه مان رشد کند.

باید کلان نگاه کنیم و مطالبات کلان از شورا داشته باشیم و شورا هم به تبع آن، تصمیمات کلان بگیرد که این امر مهم، در نهایت به نفع همه شهروندان است.

* چه شباهتها و تفاوتهایی میان دوران کارگری و معلمی تان وجود دارد؟

بیات: به هر حال معلمان امروز از لحاظ معیشتی، وضع بهتری نسبت به کارگران ندارند و در برخی موارد، حتی سطح زندگی مادی کارگری از سطح زندگی فرهنگیان بالاتر است ولی به هرحال هر دو شغل مقدسی هستند و نیاز به توجه بیشتر دارند.

* چه شد که تصمیم گرفتید کاندیدای شورای اسلامی شهر قرچک شوید؟

بیات: مردم تشنه خدمت صادقانه و عمل به آرمانهایشان هستند و بنده نیز خود را با همین آرمانها همراه می دیدم؛ از سویی پدرم در جمع خانواده و همشهریان، فرد مؤثری بود و من هم سعی کردم در زندگی مردم مؤثر باشم؛ همین دلایل باعث شد تا دوست داشته باشم توان خود را در حد بضاعت برای ارتقای شهرستان قرچک به کار بگیرم و برای اولین بار برای انتخابات دوره چهارم شورای شهر کاندیدا شوم که با حدود ۹ هزار رأی نفر یازدهم یعنی آخرین عضو اصلی شورای شهر قرچک شدم؛ برای انتخابات وقت زیادی نگذاشتم و از تمامی مردمی که به من رأی دادند باید همین جا تشکر کنم.

* در انتخابات از طرف خواص یا قومیتی حمایت می شدید؟

بیات: اگر بگویم از طرف قومیت خاصی حمایت نشده ام دروغ است؛ خانواده ما جزو کسانی هستند که از ابتدای تأسیس شهر قرچک در اینجا ساکن بودند؛ نمی توان گفت آن افرادی که رأی داده اند چه کسانی هستند اما امیدوارم که شرمنده مردم و رأیشان نباشم.

* آیا در طول حدود یک سال و نیم عضویتتان، به اهدافی که برای ورود به شورا داشته اید، دست یافته اید؟

بیات: از خودم راضی نیستم؛ به لحاظ اینکه فکر می کنم در عرصه خدمت کردن به مردم هیچ وقت نباید از خودت راضی شوی.

آدم صریحی هستم و در طول این مدت، مردم مرا شناخته اند و عده ای هم به خاطر این رفتار به من انتقاد کرده اند ولی من از راستگویی ضرر نکرده ام چون راستگویی به بندگان خدا را عامل شمول الطاف الهی نسبت به خودم می دانم؛ همیشه تلاش کردم و از تلاش خودم راضی هستم ولی از خروجی کارها راضی نیستم، زیرا این شهر لیاقت بیشتر از اینها را دارد و فکر می کنم در طول ادوار شورا بدهکار مردم هستیم و کارهای بیشتری می توانستیم انجام دهیم.

* تأسفتان بابت کدام کارهای نکرده است؟

بیات: متأسفم که هنوز این شهر درآمد پایدار ندارد، متأسفم از اینکه هنوز پارکینگی برای نقاط پرتردد در این شهر احداث نشده است، متأسفم از اینکه هنوز در این شهر یک تخت بیمارستانی وجود ندارد، متأسفم از اینکه شهرک صنعتی قرچک بعد از سالیان دراز به بهره برداری نرسیده و بالاخره متأسفم از اینکه اکثر تصمیمات شهرداری این شهر خرد و جزئی بوده و تا حدود زیادی کاور و ویترینی برای شهر بوده است.

* کمی سیاه نمایی نمی کنید؟

بیات: در دوره شهردار قبلی ضمن احترام به ایشان، به دلیل شرایط حاکم بر بازار مسکن و رونق اقتصادی در جامعه، دوره طلایی درآمد شهرداری قرچک بوده ولی کار عمده ای برای بازگشایی کمربندی جنوبی انجام نشد و موقعی که شورای دوره چهارم شکل گرفت و بحث باز شدن کمربندی جنوبی از طرف تعدادی از اعضای شورا از جمله خودم و شهردار مطرح شد، برخی از اعضای شورا خندیدند و گفتند که این کار شدنی نیست، پول شورا را هدر ندهید.

اکنون خوشبختانه می توانم به عنوان عضو کوچک شورای دوره چهارم بگویم به عنوان یک کار بزرگ و ماندگار، در حال بازگشایی کمربندی جنوبی هستیم و اگر چند سال دیگر کسی سئوال کرد، می توانم بگویم که کاری انجام داده ایم و نمونه آن باز شدن کمربندی جنوبی است.

* ولی یکی از فازهای کمربندی جنوبی در دوره شهردار قبلی افتتاح شد!

بیات: ما منکر این نیستیم که فازی در دوره های قبل باز شده است؛ در دوره قبل نیمه بیشتر کمربندی باز شد اما آن نیمه ای که باز شده بود، نیاز به تملک و هزینه آنچنانی نداشت.

مردم قرچک از طرف کارخانه «آجرثبات» از یک جای سه متری با آن تراکم تردد می کردند و این در شأن مردم نبود؛ اگر جایی که دردسر ندارد را آسفالت کنیم و بگوییم کمربندی باز کرده ایم، کار بزرگی نیست؛ کار بزرگ را آدم بزرگ با دردسر بزرگ انجام می دهد، این دردسر بزرگ را شهردار قبلی به جان نخرید و موسوی شهردار فعلی که جای تشکر دارد، با بی پولی این کار را انجام داده که اکنون مراحل نهایی آن را طی می کنیم.

* شورای شهر، با توجه به جمعیت زیاد قرچک و تراکم زیاد آن، در خصوص بافتهای فرسوده چه فکری کرده و چه برنامه ای برای جبران کمبود امکانات رفاهی و خدماتی موجود دارد؟

بیات: در خصوص بافت فرسوده، قرار است دفاتری در سطح شهر دایر شود تا این بافتها شناسایی شوند و برای گرفتن وام و استفاده از تسهیلات ویژه، به نهادهای ذیربط معرفی شوند.

متأسفانه مشکل بافتهای فرسوده ما به این شکل است که بافت در حقیقت فرسوده است ولی در قانون فرسوده نیست؛ شاید به دلیل غفلت مسئولان در قسمت بافتهای فرسوده، سازمان مسکن و شهرسازی این خانه ها و املاک را به عنوان بافت فرسوده نمی شناسد؛ امروز قسمتی از کناره های رودخانه باقرآباد و پویینک را به عنوان بافت فرسوده می شناسند، در صورتی که نقاط قدیمی شهر قرچک که سالهاست از احداث خانه های آن می گذرد، نمی توانند از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کنند و این گلایه ماست.

* راهکار حل این معضلات چیست؟

بیات: از مسئولان بافت فرسوده خواهش می کنیم که موضوع مهم مورد بحثمان را بررسی کنند و سریعتر این خانه ها را در قالب بافت فرسوده قرار دهند تا ساکنان این مناطق بتوانند از تسهیلاتی که دولت برای بافت فرسوده پیش بینی کرده، استفاده کنند.

* حالا که حدود دو سال است قرچک به شهرستان ارتقاء یافته، راهکارهای این چنینی سهل الوصول تر نیست؟

بیات: شهرستان شدن قرچک کار بزرگ و سختی بود؛ اما وقتی بزرگتری بچه ای را به خانه بخت می فرستد، به او جهیزیه یا تسهیلات می دهد و در حد توان خودش بزرگتری می کند، ما گله مندیم زیرا به عنوان شهرستان قرچک از ورامین جدا شدیم ولی یک وجب به مساحت سرزمینی ما اضافه نشد.

مسئولان ورامین بزرگتر ما بودند که فرزندشان را دست خالی به خانه بخت فرستادند؛ ما با مساحت یک روستا قرچک شناخته می شدیم، با مساحت یک روستا بخش بودیم و با مساحت یک روستا شهرستان شدیم؛ پس باور داریم که در حق قرچک بزرگتری نکردند و بنده در این خصوص گله مندم.

در شهرستان قرچک مشکل محدودیت مساحت داریم و در این خصوص فکری نشد و دست خالی رها شدیم تا با این همه معضلات شهرستان شویم؛ یا باید ورامین یک مقدار از مساحت سرزمینی خود را به قرچک می داد، یا باید بخشی از مساحت شهرستان ری که در مجاورت قرچک قرار داشت، به این شهرستان جدیدالتأسیس الحاق می شد.

شهرستان شدن ابزار و زیرساختهای خاص خودش را می خواست ولی زیرساختهای شهرستان شدن قرچک فراهم نشد؛ قرچک ابتدا شهرستان شد و بعد زیرساختهای آن را اکنون داریم می سازیم و مردم دارند هزینه این زیرساختها را می دهند.

* شهرستان شدن چه تأثیری در بودجه های مختلف داشته است؟

بیات: قسمت عمده بودجه هایی که باید برای عمران و آبادی شهر صرف شود، برای استقرار ادارات تازه تأسیس شهرستان هزینه شده و این گلایه ماست ولی تقریباً تمامی اداراتی که بعد از شهرستان شدن قرچک شکل گرفتند، با کمک مستقیم و بودجه شهرداری و شورای شهر به اینجا رسیده اند.

امیدواریم که وزارتخانه های متبوع و مدیران کل نظر کنند و حالا که ادارات به سختی و با هزینه مردم قرچک مستقر شده اند، دایره خدمت رسانی این ادارات را گسترش دهند تا بتوانیم خدمتی که شایسته مردم قرچک است، انجام دهیم.

* برای مجتمع ادارات قرچک چه تدبیری اندیشیده اید؟

بیات: قرار است یک سایت اداری تعریف شود؛ فکر می کنم با نقشه «حریم شهر قرچک» بررسی شود.

* طرحهای هادی و تفصیلی شهر در چه وضعیتی هستند؟

بیات: طرح تفصیلی تقریباً تمام شده که البته هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده ولی کار تمام شده است و نسخه ای از آن را به شهرداری داده اند که یکسری ایرادات کوچک دارد و باید رفع شود.

* برنامه های شورا برای پیشرفت و آبادانی شهر قرچک در دو سال و نیم باقی مانده از دوره چهارم چیست؟

بیات: دو بار اقدام به تدوین سند چشم انداز کردیم، یک بار در دوره ریاست اولیه دوره چهارم و یک بار در دوره ریاست جدید، که هیچ کدام به سرانجام نرسید.

* دلیلش چه بود؟

بیات: نمی توانم زیاد باز صحبت کنم ولی باید اکنون اندیشید که چرا دو بار اقدام به تدوین سند چشم انداز شهرمان در صحن شورای شهر شکست می خورد.

* اختلافات در شورا از بیرون نمایان است، در این خصوص چه نظری دارید؟

بیات: اختلافات همیشه وجود دارد و اگر این اختلافات وجود نداشت، تأسیس شورا و پارلمان زیر سئوال می رفت، زیرا شالوده آن همین اختلافات و تضارب آرا است؛ در همه پارلمانها جناح بندی وجود دارد، در مجلس شورای اسلامی هم فراکسیون اقلیت و اکثریت داریم و شورا نیز همین طور است.

* به نظر می آید اکثریت شورای قرچک – چه اکثریت سال اول و چه اکثریت چند ماه اخیر- می خواهند لجبازی کنند و عضوی که در طیف اکثریت یا اقلیت بوده، حتی اگر طرح و لایحه ای را قبول نداشته، چون به گروهش فکر کرده پس رأی مثبت یا منفی داده است.

بیات: گفتم که اختلاف نظر لازمه کار شورایی است ولی همان موقع که بنده در طیف اکثریت سال اول بودم، به همه تصمیمات اکثریت تن ندادم؛ عده ای شکل گرفتن طیف اکثریت جدید را به همین دلیل توجیه می کنند چون بنده به همه تصمیمات اکثریت قبلی تن نداده ام، که اگر این طور باشد خوشحالم، البته این گونه نیست و کسانی که یک جناح اکثریت دیگری را در چند ماه اخیر تشکیل دادند، اینها را برای توجیه کار خودشان بهانه می کنند.

هیچ وقت از اینکه در اقلیت یا اکثریت باشم، ناراحت نبوده و نیستم؛ چه بسا برخی اوقات کارهایی از اقلیت ساخته است که از اکثریت ساخته نیست، به این دلیل که بار سنگین مسئولیت روی دوش اکثریت است؛ امروز ما در مقام پرسشگری و توضیح خواستن هستیم و دیروز در مقام جواب دادن بودیم.

* آیا شورای چهارم نسبت به شوراهای ادوار گذشته موفق تر بوده است؟

بیات: شورای چهارم بسیار موفق تر از شورای ادوار گذشته است و نمونه آن ورود برای تملک تعداد زیادی خانه در مسیر کمربندی جنوبی بوده و فکر نمی کنم عملکرد شورای چهارم با بقیه ادوار شورا قابل مقایسه باشد؛ شورای دوره چهارم به اقتصاد مقاومتی توجه می کند و همین، یک گام به جلو است.

* اقتصاد مقاومتی را چگونه در شهرتان تبیین و عملیاتی می کنید؟

بیات: در بودجه مطالعاتی، پیش بینی در خصوص توجه بیشتر به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، کارهای کلان و درآمد پایدار بوده است؛ هرجا در مسیر منویات مقام معظم رهبری حرکت کرده ایم، موفقیت بیشتری کسب کرده ایم.

اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی تنها راه برون رفت از بحران و فشارهایی است که کشورهای زورگو و دشمنان کشور به ما وارد می کنند؛ شاید یکسال است که در شورا نسبت به اقتصاد مقاومتی غفلت شده است و تا زمانی که بنده تذکر نداده بودم، بحثی در این خصوص نبود ولی امروز بحث اقتصاد مقاومتی در شورا باز شده و به آن توجه می شود.

گاهی اقتصاد مقاومتی را همه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می بینند ولی فرهنگسازی جزئی از این اقتصاد مقاومتی است؛ اگر مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی از صرفه جویی صحبت می کنند، صرفه جویی را ما در شورای شهر قرچک می توانیم در حد خودمان تعریف کرده و قدمی برایش برداریم.

* مثال می زنید؟

بیات: به طور مثال، صرفه جویی در هزینه ها؛ جایی که نباید روکش آسفالت یا رنگ شود، انجام ندهیم؛ خرید کالاهای مصرفی را مدیریت و به عنوان شورا فرهنگسازی کنیم؛ تفکیک زباله از مبداء را داشته باشیم؛ فاضلاب شهری را ساماندهی کنیم و… موارد زیادی از این قبیل است و درخواست بنده از شورا این بوده و شورا نیز موافقت کرده که جلسه ای با موضوع «بررسی اقتصاد مقاومتی در شهر قرچک» برگزار کند.

* در این مدت طرح بزرگی در قرچک به بهره برداری رسیده است؟

بیات: در این مدت علی رغم شرایط بغرنج مالی، کارهای بزرگ زیادی انجام شده ولی چون شهردار زیر بار بهره برداری رسمی نمی رود، ملموس نیست؛ به طور مثال مقدار زیادی فضای سبز ایجاد کرده ایم که تصمیم شورا بر این است تا در سالهای بعد، از این فضاهای سبز نگهداری و آنها را ساماندهی کند.

در سال ۹۳ برای توسعه فضای سبز ۳۰ پارک به مساحت ۳۳۶۸۰ مترمربع ایجاد شده که سرانه فضای سبز را با احتساب ۲۰۳ هزار نفری قرچک، به ۱۵٫۱ مترمربع رسانده است؛ استقرار ادارات، تملک های مرتبط با کمربندی و اقدام به بازگشایی کمربندی جنوبی، جزو کارهای بزرگ بوده است.

* آیا در خصوص مبلغی که به تیم فوتسال «شهید منصوری» قرار بود پرداخت شود، مخالف بودید؟

بیات: هیچ وقت مخالف نبودم، شاید آنقدر گفته اند که همه باور کرده اند مخالف بوده ام ولی بنده مخالف یک بند بودم که نوشته شده بود اگر شهرداری نخواست با تیم فوتسال «شهید منصوری» ادامه همکاری دهد، به آقای منصوری واگذار شود و من گفتم که آقای منصوری در اولویت است ولی قرار نیست سهم شهرداری، حتماً به ایشان واگذار شود.

* سید حجت موسوی شهردار قرچک با ۱۱ رأی موافق تمام اعضای شورای شهر به عنوان شهرداری رسید؛ فکر می کنید اکنون هم همان ۱۱ رأی موافق را دارد؟

بیات: قطعاً ایشان با ۱۱ رأی موافق نیامده اند و حداکثر رأی موافقی که ایشان داشتند ۶ تا ۷ رأی بوده پس آن ۱۱ رأی موافق بر روی کاغذ بوده و در حال حاضر نیز ایشان ۱۱ رأی موافق ندارد.

* آیا اطلاعاتی که شهرداری و شورا به رسانه ها می دهند کافی است؟ شاید ضعف اطلاعاتی مردم به دلیل ضعف اطلاع رسانی شورا و شهرداری باشد!

بیات: جلسات شورا باید علنی و در حضور خبرنگاران باشد و مردم باید بدانند که در شورا چه می گذرد، این دانستن، نظارت مردم و علنی بودن شورا به تصمیمات کلان کمک می کند.

* چرا بسیاری از اعضای شورای شهر و شهردار در یک سال و نیم اخیر از اطلاع رسانی فرار می کنند؟

بیات: به عنوان عضوی از شورا هیچ وقت مقاومتی نسبت به جلسات علنی نکرده ام و تلاش کرده ام که خبرنگاران همیشه حضور داشته باشند؛ چراکه به عقیده بنده هیچ چیزی نباید از مردم پوشیده و پنهان بماند، چون زمانی که در انتخابات شرکت کردیم به مردم شعار و وعده داده، و آنها را امین خود قرار داده ایم و این باعث شد مردم به ما اعتماد کنند و آنها هم ما را امین خود کنند.

* پس به رسانه و جامعه خبری اعتقاد خاصی دارید.

بیات: به طور قطع و منطقی همین است؛ خبرنگاران نماینده افکار عمومی در شورا هستند و به نظر بنده جلسات همیشه باید علنی و با حضور خبرنگاران و حتی با حضور مردم باشد؛ از ریاست و اعضای شورا در خواست می کنم که از این پس جلسات را علنی و با حضور مردم نه منتخبین مردم، نه عده ای از مردم، بلکه با حضور کنترل نشده برگزار کنند.

شاید عده ای انتقاد کنند و بگویند نمی شود مردم را بدون کنترل وارد شورا کرد، ولی منظور بنده این است که دعوت گزینشی نداشته باشیم و به طور مثال، اگر تا ۱۰ نفر را می توانیم در جلسه بپذیریم، همان ۱۰ نفر اولی را که ثبت نام کرده اند، وارد جلسه کنیم.

* ولی بعضی از پرونده های کلان برخی اشخاص سرمایه دار و خاص در جلسات علنی رسیدگی نمی شود.

بیات: از این موضوع اطلاعی ندارم و معتقدم که بزرگ باید برای یک شهر بزرگی کند؛ وقتی صحبت از آدمهای بزرگ شهر به میان می آید، توقع مردم به حق بالا می رود؛ پس بزرگان شهر باید بزرگی کنند و بزرگی کردن هزینه دارد، نمی شود بزرگ شهر باشد و نخواهد هزینه بزرگ بودن را بدهد.

همین جا درخواست می کنم که بزرگان شهر برای آباد کردن شهر دست در دست شورا بگذارند و اگر زمینی یا سرمایه و فکر و ایده ای دارند که می توان با آنها درآمد پایدار ایجاد کرد، ورود کنند و شورای شهر و شهرداری هم کمک می کند و تعامل خواهد داشت.

* رویکردتان نسبت به مردم عادی هم همین است؟

بیات: هیچ کس – حتی فرد خاص و سرمایه دار شهر- مستحق بخشودگی و تخفیف نیست، مگر آن قسمتی که قانون گذار مشخص کرده و عده خاصی که تعریفش در قانون آمده است، زیرا کار فراقانونی درست نیست.

* شیرین ترین خاطراتتان در این دوره شورا چه بوده است؟

بیات: خوشحالی مردم خاطره شیرین من است ولی فکر می کنم اگر کار بزرگی به بهره برداری برسد و خودم را در این کار سهیم بدانم، شیرین ترین خاطره ام خواهد بود؛ در مجموع، هر وقت لبخند بر لب و رضایتمندی مردم به واسطه عملکرد خودم را می بینم، خوشحال می شوم البته بنده نقص زیادی دارم، یک انسان هستم و خطا دارم.

* تلخ ترین خاطره تان در شورا چه بوده است؟

بیات: تلخ ترین خاطره در شورا این است که نتوانیم برای مردم کاری انجام دهیم؛ بیشترین دلخوری من از شورا این است که چرا با گذشت سه دوره از شورا هنوز هیچ درآمد پایدار و مکان تفریحی و مکانی که در شأن مردم قرچک باشد، وجود ندارد؟

* شما که تأکید دارید کارهای خوبی انجام شده!

بیات: شاید بگویند پارک احداث کرده ایم ولی بنده می گویم مکانی شاخص که در شأن مردم قرچک باشد، وجود ندارد، مکانی فوق العاده و استثنایی را نمی گویم، منظورم مکانی است که در ورامین، شهرری، پاکدشت و… وجود دارد ولی در قرچک نیست.

شرمندگی من به عنوان عضو شورا این است که چرا شهرمان از حداقل امکانات رفاهی برای مردم برخوردار نیست؟ شاید بگویید توان احداث این مکان را نداشتیم ولی بخش خصوصی این کار را انجام می دهد و با توجه به این، نمی توانیم بگوییم توان مالی آن را نداریم.

* خواسته ای از مسئولان ارشد استان و کشور دارید؟

بیات: از دولتمردان و مجلسیان به عنوان یک شهروند قرچکی خواستار استقلال پارلمانی قرچک هستم؛ باید شهرستانی که ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، یک نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی داشته باشد؛ از مسئولان درخواست می کنم هر کسی که می تواند کمک کند و قدمی بردارد.

از کسانی که باعث شدند استقلال جغرافیایی قرچک را به دست بیاوریم تشکر می کنم و امیدوارم برای استقلال پارلمانی و داشتن نماینده مستقل نیز تلاش کنند.

* شایعه شده که حداقل، یکی از اعضای شورای شهر قرچک در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی کاندیدا می شود؛ پس می توانید در صورت انتخاب وی به مطالباتتان برسید.

بیات: خودتان هم می گویید شایعه! ولی بنده همین جا می خواهم اولین فردی باشم که پیش بینی می کنم هیچ یک از اعضای ۱۱ نفره شورای شهر قرچک برای انتخابات مجلس دهم کاندیدا نمی شود ولی امیدواریم منتخب مردم که نماینده دو شهرستان دیگر ورامین و پیشوا هم هست، برای ارتقای زیرساختهای شهرستان قرچک بکوشد.

* و حرف پایانی؟

بیات: در خصوص شهرک صنعتی قرچک التماس می کنم که مسئولان اجرایی و نماینده شهرستانهای قرچک، ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی کار این شهرک را جدی تر پیگیری کنند؛ مردم این شهر نیاز به شغل دارند و امیدواریم که این موضوع جدی تر پیگیری شود تا کار به نتیجه برسد.

گفتگو و عکس: علیرضا مهدی زاده و فاطمه قره چایی

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*