۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 53674
  • ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
  • 31 بازدید
  • ارسال توسط :
نخستین دانشسرای ورامین
نخستین دانشسرای ورامین

نخستین دانشسرای ورامین

سرلشکر حسین خزاعی و فرزندش سرتیپ جعفر خزاعی از نظامیان عالی رتبه ارتش در زمان پهلوی اول و دوم و از سال ۱۳۱۱ تا ۱۳۳۳ مالک بخشی از روستای خالصه باغخواص در جنوب غربی ورامین بودند. سرلشکر حسین خزاعی در سال ۱۳۲۰ وفات یافت و پس از تقسیم میراث برجای مانده او، بخشی از املاک […]

سرلشکر حسین خزاعی و فرزندش سرتیپ جعفر خزاعی از نظامیان عالی رتبه ارتش در زمان پهلوی اول و دوم و از سال ۱۳۱۱ تا ۱۳۳۳ مالک بخشی از روستای خالصه باغخواص در جنوب غربی ورامین بودند.

سرلشکر حسین خزاعی در سال ۱۳۲۰ وفات یافت و پس از تقسیم میراث برجای مانده او، بخشی از املاک روستای باغخواص ورامین به عنوان سهم الارث به فرزند ارشدش سرتیپ جعفر خزاعی رسید.

وی همچون پدرش صرف نظر از کارنامه نظامی گری، دست خیر داشتند و آثار نیکی از خودشان در این روستا به یادگار گذاشتند.

یکی از مهمترین اقدامات خداپسندانه سرتیپ جعفر خزاعی در این روستا، اهداء زمین و دراختیار قراردادن فضای آموزشی به وزارت فرهنگ وقت و تاسیس اولین دانشسرای پسرانه در ورامین بود.

پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ ، روند تاسیس دانشسراهای مقدماتی (برای تدریس درمقطع ابتدایی) و دانشسراهای عالی (برای تدریس در دوره دبیرستان) در ایران آغاز شد.

از آن تاریخ تاکنون، ورامین بزرگ  از جمله مناطقی بود که در بیشتر دوره ها یک یا دو واحد دانشسرای تربیت معلم را در دو جنسیت پسرانه و دخترانه داشته است.

استاد سعید وزیری در کتاب ورامین در آئینه تاریخ معاصر در زمینه تاریخچه تاسیس دانشسرا در ورامین بزرگ می نویسد، دانشسرای کمک آموزگاری ابتدا در سال ۲۷- ۱۳۲۶ در حومه روستای بزرگ مامازند(پاکدشت) شروع بکار کرد که این دانشسرا از فارغ التحصیلان رشته ابتدایی برای آشنایی با فن آموزگاری، هر ساله تعدادی دانش آموز می پذیرفت.

بعدها این دانشسرا از روستای مامازند به روستای قلعه نو املاک (کویر) و بعدتر به روستای باغخواص منتقل شد.

استاد محمد امینی در کتاب آموزش و پرورش در ورامین نیز معتقد است در روستای باغخواص این واحد آموزشی تا سال ۱۳۳۱ با نام آموزشگاه روستایی خزاعی و از سال ۱۳۳۲ با عنوان دبیرستان کشاورزی خزاعی فعال بود و برای دانش آموزان علاوه بر دروس نظری، دروس کشاورزی و دامپروری نیز تدریس می شد.

بعدها این دانشسرا به دانشسرای کمک آموزگاری اختصاص داده شد و سال ها مدرسه شبانه روزی تربیت معلم بود‌.

مدرسه شبانه روزی و دانشسرای تربیت معلم باغخواص همیشه پسرانه و به عنوان اولین و قدیمی ترین دانشسرا در ورامین بود و زمانیکه دانشسرای امرآباد شهر ورامین تاسیس شد، تعطیل گردید.

ورود به این دانشسراها مخصوص دانش آموزانی بود که گواهینامه ششم ابتدایی یا دوره اول دبیرستان را اخذ نموده و با انجام گزینش اداری و طی آموزش به مدت یک یا دوسال در دانشسرا، به عنوان آموزگار راهی مدارس مناطق روستایی می شدند.

برخی از ریش سفیدان روستای باغخواص معتقدند که سرتیپ جعفر خزاعی به امور آموزشی و فرهنگی این روستا توجه می نمود و حتی برخی مواقع سرزده در کلاس های درس این مدرسه حضور می یافت و با پرسش درسی از دانش آموزان، ضمن محک زدن تدریس معلمان و نحوه یادگیری دانش آموزان، برای تشویق به دانش آموزانی که جواب صحیح می دادند جایزه می داد.

خانواده خزاعی ها به دلیل تملک زمین هایشان، تا سال ۱۳۳۳ در این روستا حضوری فعال داشتند و عکس یادگاری مشهوری با حاشیه نویسی جالبی به خط سرتیپ جعفر خزاعی با تاریخ نگارش سال ۱۳۳۳ موجود است که موضوع آن مراسم خداحافظی ایشان با اهالی روستا در همان دانشسرا و یا مدرسه خزاعی می باشد که بدین شرح است؛《 من هرگز چنین روزی را در زندگانی خود فراموش نخواهم کرد. قیافه های با محبت و در عین حال متاثر با چشمان اشکبار شما در موقع خداحافظی چنان انقلابی در وجود من ایجاد کرد که تمام عمر بفکرتان خواهم بود. توفیق همگی را از درگاه باریتعالی مسئلت دارم. جعفر خزاعی   》

محمدرضاتاجیک – نویسنده و ورامین شناس

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*