۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » استان ها » تهران » ري » عناوین اصلی
  • شناسه : 65472
  • ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۹:۲۵
  • 9 بازدید
  • ارسال توسط :
پنجشنبه ی آخر سال؛ عرض ارادت بازماندگان به درگذشتگان
پنجشنبه ی آخر سال؛ عرض ارادت بازماندگان به درگذشتگان

پنجشنبه ی آخر سال؛ عرض ارادت بازماندگان به درگذشتگان

ری – آبرومند: شهروندان پنجشنبه پایان هر سال طبق سنتی حسنه بر سر مزار از دست رفتگانشان حاضر می شوند و ضمن عرض ارادت به درگذشتگان و وداعی دوباره با آنان، خود را برای ورود به سال جدید آماده می کنند. به گزارش خبرنگار آبرومند – حضور بر سر مزار عزیزان از دست رفته، اموات […]

ری – آبرومند: شهروندان پنجشنبه پایان هر سال طبق سنتی حسنه بر سر مزار از دست رفتگانشان حاضر می شوند و ضمن عرض ارادت به درگذشتگان و وداعی دوباره با آنان، خود را برای ورود به سال جدید آماده می کنند.
به گزارش خبرنگار آبرومند – حضور بر سر مزار عزیزان از دست رفته، اموات و شهدا در طول سال به صورت مستمر انجام می شود اما پنجشنبه و جمعه آخر سال از جنسی دیگر است و حس و حالی خاص دارد؛ این دو روز در فرهنگ ما متعلق به درگذشتگان است که بنابر رسمی دیرینه مردم به آرامستان ها می روند تا عقده ی دل با یاد از دست رفتگانشان بشویند و برای ادامه زندگی در سالی جدید مهیا شوند.
آری جایشان خالی است و نیستند که ببیند و بگویند و بشنوند؛ تنها یادی مانده که بر تارک دل گهگاهی ناخن می کشد.
صدای زنگ جرس هر بار در خانه کسی را می‌زند و عده‌ای را با خود می برد و داغ نبود پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر، فرزند و دوست را بر دل بازماندگان می‌نهد و در این میان چه زیباست رسم پنجشنبه آخر سال،این روز و جمعه وعده ملاقات با یاران نهفته در زیر خاک است؛ یارانی که شاید زمانی دور یا نزدیک در کنارمان بودند اما اکنون جز خاطره‌ای از آنان باقی نیست.
و چه دلنشین است این رسم قشنگ که با یاد و خاطره درگذشتگان، دل را پیش از تحویل سال، متحول و خانه تکانی می کند.
قرار ملاقات ۲۴ ساعته در بهشت زهرا(س)
پایتخت نشینان برای بجا آوردن رسم پنجشنبه آخر سال، میعادگاهی دارند که بیش از ۵۰ سال قدمت دارد؛ بهشت زهرا(س).
این آرامستان تهران واقع در جنوب پایتخت بیش از ۵۰ سال پیش ( ۱۳۴۹ هجری شمسی) با مساحت ۵۸۴ هکتار محل آرام گرفتن اموات بسیاری بوده است و طبق اعلام مسئولان بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این بزرگترین آرامستان کشور دفن هستند.
این آرامستان میعادگاهی برای مردم است تا با حضور بر سر مزار عزیزان از دست رفته خود، درددل های خود را با آنان مطرح کرده و با اهدای گلی و شستشوی مزار دل خود را صیقل دهند.
این آئین سنتی و با ریشه اما با توجه به تعداد شهدا، متوفیان و مراجعه کنندگان بی شمار به بهشت زهرا(س) نیازمند تدابیری حداقل برای موضوع مدیریت حمل و نقل و ترافیک است.
یکی از تدابیری که مسئولان سازمان بهشت زهرا برای این دو روز و البته ایام پایانی سال درنظر گرفته اند ۲۴ ساعته کردن فعالیت این آرامستان است.
پایتخت نشینان برای بجا آوردن رسم پنجشنبه آخر سال، میعادگاهی دارند که بیش از ۵۰ سال قدمت دارد؛ بهشت زهرا(س)
در این خصوص مهدی قربانعلی معاون اجتماعی فرهنگی و سخنگوی سازمان بهشت حضرت زهرا(س) می گوید: با توجه به برگزاری نشست با پلیس راهور قرار است بیش از ۲ هزار نیروی پلیس در روزهای پنجشنبه و جمعه آخر سال در راستای تسهیل تردد مراجعه‌کنندگان به بهشت حضرت زهرا(س) همکاری و خدمت‌رسانی کنند.
او ادامه داد: نیروهای سازمان بهشت زهرا(س) نیز برای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به مراجعه‌کنندگان به صورت ۲۴ ساعته حضور خواهند داشت و در روز چهارشنبه ۲۴ اسفند فقط دربهای اصلی(باب الشهدا و باب الزهرا) به صورت ۲۴ ساعته باز خواهد بود و همه درب‌های این سازمان در ۲ روز پنجشنبه و جمعه به صورت شبانه‌روزی بر روی مراجعه‌کنندگان بازخواهد بود.
قربانعلی با اشاره به بازگشایی دو درب جدید باب‌الحسن(ع) و باب‌الحسین(ع) اضافه کرد: با بازگشایی این درب‌ها خروج و ورود مراجعه‌کنندگان به بهشت حضرت زهرا(س) تسهیل شده است.
سخنگوی سازمان بهشت حضرت زهرا(س) با بیان اینکه پارکینگ‌های در نظر گرفته شده برای مراجعه‌کنندگان بسیار وسیع خواهد بود، ادامه داد: از مراجعه کنندگان از توقف غیرضروری در حاشیه راهها و حتی خیابان‌های فرعی اجتناب کرده و از ایجاد ترافیک جلوگیری کنند. بنابراین چندین دستگاه ون نیز برای تردد مراجعه‌کنندگان از ایستگاه‌های مترو حرم و شاهد برای ورود به بهشت حضرت زهرا(س) در نظر گرفته شده است.
معاون اجتماعی و فرهنگی سازمان بهشت حضرت زهرا(س) همچنین با اشاره به ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم‌ یادبود ختم، هفتم و چهلم و سال و عدم خدمت‌رسانی میز و صندلی و سایبان از سوی این سازمان در این روزها به مراجعه‌کنندگان تصریح کرد: با توجه به حضور چشمگیر زائران این آرامستان و گلزار مطهر شهدا و تسهیل در امر خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان در روزهای پنج‌شنبه و جمعه آخر سال، سازمان هیچ خدمتی را برای برگزاری مراسم به مراجعه کنندگان نمی‌دهد و تنها امر خاکسپاری متوفیان به صورت معمول و عادی انجام می‌پذیرد.
قربانعلی با تاکید بر ضرورت استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی مسیریابی برای حضور شهروندان در بهشت زهرا(س) اظهار داشت: خانواده‌ها می‌توانند از طریق نرم‌افزار «نشان و بلد» به صورت کامل و با مشخص شدن قطعات مورد نظر خود و هم شنیدن اخبار ترافیکی از طریق رادیو «پیام و آوا» زمان حضور خود را در بهشت حضرت زهرا(س) مدیریت کنند؛ در نرم‌افزار «نشان» آدرس متوفیان هر قطعه مشخص و معین شده است.
مردم پس از حضور در بهشت زهرا (س) و قرائت فاتحه، مجموعه را سریعا ترک و از برگزاری هر گونه مراسم و پخش نذورات خودداری کنند.
ایجاد ۱۰ ایستگاه از من بپرس!
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به هماهنگی های ترافیکی با پلیس راهور پایتخت گفت: از نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۲۵ اسفند، درهای سازمان برای زیارت اهل قبور باز خواهد بود و شهروندان این موضوع را برای مدیریت حضور مدنظر قرار دهند.
او با بیان این مطلب که ۱۰ ایستگاه برای راهنمایی مردم پیش بینی شده است، افزود: همچنین چند هزار نقشه بهشت زهرا (س) برای تسهیل در رفت و آمد و هدایت درست در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
تاجیک تاکید کرد: در بحث حمل و نقل عمومی نیز تعداد ۵۰ دستگاه ون در داخل بهشت زهرا برای زائرانی که از مترو و حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، پیش بینی شده است.
این مسئول خاطرنشان کرد: ایستگاه مترو کهریزک دسترسی مستقیم به داخل بهشت زهرا (س) نداشته که از فردا این دسترسی ایجاد می‌شود و شهروندان می توانند در این ایستگاه هم در کنار ایستگاه حرم مطهر (ره) برای ورود مستقیم به سازمان بهره ببرند.
نیاز به همکاری و همراهی شهروندان داریم
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز در این باره گفت: در سالهای گذشته جریان ترافیک متراکم و فشرده بود و برای مدیریت این جریان و عدم اتلاف وقت شهروندان، پلیس از تمام امکاناتی که در مجموعه بهشت زهرا (س) توسط این مجموعه ایجاد شده، بهره برداری کرده است.

سردار محمدحسین حمیدی با بیان اینکه امسال هم در حوزه معابر و درهای ورودی اتفاقات خوبی افتاده است، افزود: با این حال همه این تمهیدات برای جمعیت میلیونی که در این ۲ روز در این مجموعه حضور می‌یابند، کفایت نمی کند و مردم حتما باید با ما همراهی و همکاری داشته باشند.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ خاطرنشان کرد: از مردم می خواهیم پس از حضور در بهشت زهرا (س) و قرائت فاتحه، مجموعه را سریعا ترک و از برگزاری هر گونه مراسم و پخش نذورات خودداری کنند.
سردار حمیدی اضافه کرد: شهروندان تلاش کنند از مترو و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، ضمن اینکه در ورودی های سازمان هم پارکینگ تخصیص گرفته که استفاده از آن موجب می شود ترافیک منظم تر و اتلاف وقت کمتری داشته باشند.
تمهیدات مترویی و اتوبوسی
از سوی دیگر شهرداری تهران هم تسهیلاتی را برای این دو روز برای مردمی که برای زیارت اهل قبور می روند، تدارک دیده است.
بنابر اعلام مسئولان شهرداری تهران، در روز پنجشنبه و جمعه آخر سال (۲۵ و ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱) تمام قطارهای این خط تا ایستگاه حرم مطهر امام خمینی (ره) و کهریزک تردد خواهند کرد که این موضوع سبب افزایش دو برابری ظرفیت جابه‌جایی مسافر در ایستگاه منتهی به بهشت‌زهرا (س) خواهد شد.
دوشنبه ۲۹ اسفند و همزمان با شب عید سرویس دهی به شهروندان و مسافران تا ساعت ۲۴ با سرفاصله حرکت قطارها در هر نیم ساعت یک بار از ساعت ۲۲ تا ۲۴ در خطوط درون شهری ۱، ۲، ۳، ۴، ۶ و ۷ مترو اجرا می‌شود.
همچنین شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای رفاه حال شهروندان از ساعت ۵:۳۰ صبح روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۵ و ۲۶ اسفند ماه، نسبت به ارائه خدمات حمل و نقلی از مبادی و میادین ذیل به محل بهشت زهرا (س)، اقدام می‌کند.
براساس این گزارش شرکت‌کنندگان از بهشت زهرا(س) به مبادی میدان خراسان، شهرک شهید محلاتی، شهرک ولیعصر(عج)، پایانه خاوران، میدان راه آهن، پایانه آزادی و میدان شهرری بازگردانده خواهند شد.
آرامستان بهشت زهرا (س) تهران مدفن ۳۴ هزار شهید گلگون کفن و چهار هزار شهید گمنام دفاع مقدس، انقلاب و مدافعان حرم است، این آرامستان یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است و روزانه به امور ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر از اموات رسیدگی می‌کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*