۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار ویژه » عناوین اصلی » ورامين
  • شناسه : 6383
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۶
  • 271 بازدید
  • ارسال توسط :

۱۰۰ پروژه ملی و استانی؛حاصل عملکرد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران

ورامین – ابتکار ورامین: رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران گفت:۱۰۰ پروژه ملی و استانی؛حاصل عملکرد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران است. به گزارش خبرنگار ما – دکتر نیازعلی سپهوند رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران که به مناسبت هفته منابع طبیعی قبل از خطبه های […]

ورامین – ابتکار ورامین: رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران گفت:۱۰۰ پروژه ملی و استانی؛حاصل عملکرد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران است.

به گزارش خبرنگار ما – دکتر نیازعلی سپهوند رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران که به مناسبت هفته منابع طبیعی قبل از خطبه های نماز جمعه ورامین سخنرانی می کرد گفت:در ۸ محصول اصلی کشور مانند گوشت قرمز؛گوشت سفید و … رتبه اول را دارد و با دارا بودن ۳٪ زمین ۶٪ محصولات ارزش افزوده کشاورزی کشور را دارا می باشد.

این مسئول عنوان کرد:در حالی که ما قصد توسعه کشاورزی را داریم باید آب را افزایش دهیم اما آب در سال نود ۵۵٪ آب استان تهران به کشاورزی و در سال ۹۳ حدود ۴۴٪ آب استان به کشاورزی اختصاص یافته است.

وی افزود:در این منطقه به دلیل نزدیک بودن به کویر خطر ریزگردها وجود دارد،خشک شدن اراضی،آلودگی محیط زیست و … بر اقلیم و آب و هوا اثر سوء دارد،نباید بگذاریم اراضی ما تخریب شود،از آب و امکانات استفاده بهینه کنیم،راندمان آبیاری در استان بسیار پایین است.

سپهوندی گفت :باید از هر قطره آب استفاده کرد تا هدر نرود،روش های کشاورزی سنتی جوابگو نیست،باید افزایش عملکرد داشته باشیم،ما برای امنیت غذایی نیازمند به تولید هستیم و نباید نگران نان و محصولات اساسی و واردات از خارج باشیم.

وی اظهار داشت:افرادی که می توانند در تولید کشاورزی و نیز افزایش فرآوری سرمایه گذاری کنند،دولت هم باید کمک کند و تلاش کند و سعی نماید این محدودیت ها را کاهش دهد.

وی افزود:حفظ منابع طبیعی بسیار اهمیت دارد،حتی ۱ درخت در ۱ منطقه در پاکیزگی آب و هوا اهمیت دارد،منطقه ورامین پتانسیل های زیادی در کشاورزی دارد،غفلت کرده ایم،اگر خوب عمل می کردیم الان شهرمان باید پر از فضای سبز باشد.

این محقق منابع طبیعی افزود :در دهه اول ۱۳۰۰ تحقیقات ها نشان داد که ورامین پتانسیل قدرتمند کشاورزی دارد و از آن زمان مرکز تحقیقات در این منطقه راه اندازی شد و روی موضوعات مختلف کشاورزی در این منطقه تحقیقاتی صورت می گیرد.

وی با اشاره به عملکرد مرکز تحقیقات گفت:امروزه بذر برخی محصولات کشاورزی که حاصل تحقیقات این مرکز است در کل کشور استفاده می شود،در سال ۹۳ این مرکز ۱۰۰ پروژه طرح تحقیقاتی در حال اجرا دارد که برخی از آن ها ملی،برخی من از آن ها منطقه ای است.

وی خاطر نشان کرد:این مرکز یکی از مراکز فعال در زمینه آبیاری تحت فشار و حمایت از تولید است.

دکتر سپهوند با اشاره به برخی دستاوردهای مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران گفت:تاسیس مرکز رشد فناوری مرکز تحقیقات فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در این مرکز راه اندازی شده است،

محقق کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران اظهار داشت:مشکل اصلی امروز ما در بحث منابع طبیعی و کشاورزی عدم استفاده بهینه از پتانسیل موجود است،باید راندمان را بالا ببریم.

وی گفت:ورامین استعداد بالایی در زمینه درختان خرمالو،انجیر و انار دارد.

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*